Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się - prąd

sprzedaż używanych transformatorów

Czym są transformatory?

Wiele osób nie mających na co dzień do czynienia z elektryką, nie wie, co oznacza termin "transformator". Jest on znany dla początkującego elektryka i specjalistów w tej dziedzinie, którzy odpowiadają na to pytanie: tranforma

Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się - prąd sprzedaż używanych transformatorów
tory to maszyny elektryczne.

Do czego służą? To najlepiej wyjaśnia sama nazwa. Transformator (z łacińskiego: transformare - przekształcać) przenosi energię elektryczną prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, z zachowaniem pierwotnej częstotliwości.

Istnieje wiele rodzajów transformatorów. Jest to spowodowane zapotrzebowaniem na nie w zarówno w systemie elektroenergetycznym (gdzie używa się przede wszystkim transformatorów wielkiej mocy) przy przesyle energii elektrycznej na znaczne odległości oraz jej rozdzielaniu, jak również w zakładach przemysłowych, czy w gospodarstwach domowych.

Jednym z rodzajów transformatorów są tzn. transformatory do zadań specjalnych. Należą do nich przekładniki, transformatory prostownikowe i spawalnicze, autotransformatory, transformatory miniaturowe i przesuwniki fazowe.

Dlatego, że transformatory mają tak różnorodne zastosowanie, obecnie ich zakres mocy jest równie bardzo szeroki. Te najmocniejsze mają 1 GVA, zaś te najsłabsze - 1 VA lub mniej. Napięcia stosowanych transformatorów wynoszą od kilku woltów do setek kilowoltów.
Mimo takiej różnorodności w typach transformatorów, zakresach ich mocy i napięć - zasada ich działania jest zawsze taka sama.

Transformator składa się z dwóch elementów: stalowego rdzenia i uzwojeń.

Definicja transformatora i jego działanie może być bardzo skomplikowaną zagadką, ale w rzeczywistości nie jest to tak trudne do zrozumienia, jak by się mogło wydawać.


Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze

Żaden inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego nie uniknie, prędzej czy później, kontaktu z zakładem energetycznym - nie ulega wątpliwości, że przyłącze prądu jest niezbędne w każdym budynku. Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze przed rozpoczęciem budowy? A może prościej i taniej byłoby podczas prac skorzystać z innego źródła energii?

Wiele zależy od lokalizacji działki - np. od tego, jak daleko znajdują się tranformatory. W przypadku obszarów położonych na wsi, z dala od innych zabudowań należy liczyć się z tym, że formalności związane z doprowadzeniem prądu mogą trwać kilka miesięcy i wiązać się z niemałymi kosztami. W takiej sytuacji, aby nie opóźniać prac budowlanych, można rozważyć kupno lub wypożyczenie agregatu prądotwórczego.

Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie tymczasowego przyłącza tzw. budowlanego. Wprawdzie energia z niego jest sporo droższa od "zwykłego" prądu, ale po zakończeniu budowy łatwo będzie przekształcić je w stałe i zmienić taryfę na korzystniejszą - dzięki temu unikniemy piętrzących się formalności w czasie przeprowadzki i urządzania nowego domu.

Z pewnością nie warto natomiast pozyskiwać elektryki z nielegalnych źródeł: od sąsiada czy z innej budowy. W razie wykrycia oszustwa oprócz nieprzyjemności ryzykujemy wysokie mandaty.

Na koniec warto przypomnieć, że każde przyłącze, nawet prowizoryczne, musi zostać wykonane przez elektryka z uprawnieniami i odebrane przez zakład elektryczny. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, że bezpieczeństwo budowy jest kluczowe dla jej szybkiego i udanego zakończenia.


Osoby których jednak nie interesuje elektryka

Zadaniem transformatora jest zmiana, a w zdecydowanej większości przypadków obniżenie napięcia wejściowego. Urządzenie szczególnie stosowane jest ze względów bezpieczeństwa. Można tego produktu również użyć ze względu na bardzo specyficzne wymogi techniczne. Osoby, których jednak nie interesuje elektryka mogą nie mieć świadomości czym powinno się sugerować kupując tranformatory.

Jedną z opcji zasilania lamp LED będą transformatory prądowe. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że prąd będzie miał wysoką stabilizację. Należy mieć jednak świadomość, że tego typu zasilacze mają również wady. Rekomendowane jest przede wszystkim dobranie urządzenia do konkretnych parametrów zamontowanych diod. Ponadto warto wiedzieć, że transformatory prądowe nie pozwalają na rozbudowę, a także modernizację systemu oświetleniowego.

Kolejną możliwością będą zasilacze napięciowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że urządzeń nie można stosować bez dodatkowej elektroniki, która będzie stabilizowała dopływ prądu do diod LED.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę wybierając zasilanie?

Rodzaj lamp nie może być pod żadnym pozorem jedynym kryterium jakim należy się kierować przy wyborze urządzenia. Warto dokładnie zwrócić uwagę na jakość sprzętu. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim tańszych zasilaczy impulsowych.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo niskiej jakości sprzęt bardzo szybko może spowodować uszkodzenie diod. Rekomendowane jest również zwrócenie uwagi na zabezpieczenia, które są wbudowane w zasilacze.